DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar
Euro
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Özel Haber
GÜNEŞ ENERJİLİ SULAMAYA 100 BİN HİBE
17 Mayıs 2014 Cumartesi Saat 22:10

Güneş enerjili sulama sistemleri, damlama ve yağmurlama sulama sistemine 100 bin hibe. Son müracaat tarihi 14 Temmuz 2014Güneş enerjili sulama sistemleri ve tarla içi damlama, yağmurlama sulama sistemi kurulmasına yönelik yatırımlara,  şahıslar için 50 bin, şirketler ve kooperatifler için 100 bin TL hibe verilecek. Son müracaat tarihi 14 Temmuz 2014

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ 14 Mayıs 2014 Günkü Resmi gazetede yayınlandı. Bu tebliğ kapsamında yapılacak sulama yatırımlarına %50 oranında hibe verilecek.

Ankara AB Yatırım danışmanı Abuzer Akbıyık konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti;  

“Hibe Oranı ve Miktarı : Yayınlanan tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç %50’sine hibe yoluyla destek verilmektedir. Hibeye esas mal alım tutarı gerçek kişiler için 100.000 TL, tüzel kişiler için 200.000 TL’yi geçemez. Mal alım bedellerinin, bu miktarları aşması durumunda aşan kısım yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanır.

Hibeden istifade edecek yatırım konuları: Program kapsamında hibe verilecek 7 adet yatırım konusunu vardır;

a) Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,

b) Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

c) Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,

ç) Lineer sistem yağmurlama sulama makinesi alınması,

d) Center pivot sistem yağmurlama sulama makinesi alınması,

e) Tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması,

f) Güneş enerjili sulama sistemleri kurulması,

Projenin uygulanacağı iller: Bu yatırım konuları kapsamında program tüm illerde uygulanacaktır.

Projeyi tamamlama süresi: Program kapsamında kabul edilen başvurulara ilişkin olarak yatırımcılar ile kurum  arasında hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra, mal alımları en fazla 60 gün içerisinde tamamlanacaktır.

Kimler Başvurabilir : Bakanlık tarafından oluşturulan güncel çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olması şartı ile  gerçek ve tüzel kişiler (Kollektif şirket, Limited şirket, Anonim şirket, Sulama kooperatifleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri)  başvuru yapabilir. Gerçek kişiler ve şirketler kendilerine ait arazilerde veya en az 3 yıl ve üzeri süreyle kiralama yaparak başvuru yapabilirler. Sulama kooperatifleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri de ana tüzüklerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden en az 10 yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler.

Başvuru şekli, yeri ve zamanı:Başvurular, güncel Uygulama Rehberinde yer alan başvuru formu ve eklerine uygun olarak hazırlanır ve Tebliğin yayımı tarihi olan 14 Mayıs 2104’den başlayarak 60 gün içerisinde (en geç 14.Temmuz.2014 mesai bitimine kadar)  il müdürlüğü veya valiliğin yetkilendirdiği ilçe müdürlüğüne dosya halinde tek nüsha olarak elden teslim edilir. “

Konu ile ilgili 2014/13 saylı tebliğin yayınlandığı 14. Mayıs.2014 tarihli Resmi Gazeteye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140514.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140514.htm

Bu yazı toplam 12512 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler