DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar
Euro
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Güncel
UD VİRTÜÖZÜ MEHMET BİTMEZ’İN ALBÜMÜ ÇIKTI
20 Mart 2015 Cuma Saat 12:05

Ünlü Ud Virtüözü Urfalı Hemşerimiz Mehmet Bitmez'in beklenen albümü çıktı.



Mehmet Bitmez’in  kendi ifadesiyle albümü hakkında açıklaması.  "Herkese Merhaba, Önce bir sanatçı ve sonra akademisyen olarak, bugünlerde içinde bulunduğum güzel anları duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum çünkü; bir taraftan farklı projelere imza atarken, diğer taraftan da Türk Müziğinde özel ve özellikleri ile de çok önemli makamları içeren Hasan Rıfkı Özgen "Çınar Müzik yapımı" tarafından gerçekleştirilen bir "Taksim" (Sonsuzluk/İnfinity) Albümüm,  tüm müzik marketlerde ve ilgili birimlerde dinleyicilere sunuldu. sevgi ve muhabbetle. mehmet bitmez Kategori : Enstrumantal Marka : Çınar Müzik Stok Kodu : 8693219006004 Ürün Adı : Mehmet Bitmez / Sonsuzluk / Infinity Uşşak Taksim Bağdat (Memories Of Bagdad) Uşşak Saz Semai / Şerif Muhiddin Targan Acemli Rast Taksim Karma Taksim Hicaz Taksim Hüseyni Taksim Ferahnak Taksim Buselik Taksim Muhayyerkürdi Taksim Müstear Taksim Suz-i Dil Taksim Karcığar Taksim Hicazkar Taksim Hicazkar Saz Semai / Kemal Niyazi Seyhun"

Mehmet Emin Bitmez Kimdir?

Şanlıurfa’da doğdu. 1980’de İ.T.Ü. Türk Mûsikîsi Devlet Konservatuarı’ndan mezun oldu. 1981 yılında kurumda asistan olarak başladığı görevini halen aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak sürdürmektedir. Aynı kurumun Çalgı Bölümü’nde uzun süre Anasanat Dalı Başkanlığı yaptı. 1990’da İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Tanbûrî Cemil Bey’in Tanbûr İcrasının Özellikleri” üzerine yüksek lisans yaptı. Aile içi müzik ortamında büyük babası (gazelhan, santuri, udî ve piyanist) Mahmud Bitmez’den (Badıllı Mahmut Usta adı ile tanınır), gazelhan ve udî babası Yahya Bitmez ve amcası udî besteci Bekir Bitmez’den feyz aldı. Konservatuar eğitimi sırasında hocası Prof. Mutlu Torun’dan ud dersi almıştır. Türk müziği teorisini Neyzen Akagündüz Kutbay, Bekir Sıdkı Sezgin ve Cinuçen Tanrıkorur’dan öğrendi. Ud virtüozu Bitmez, öğrenim yılları ve sonrasında da tanbur virtüozu Cemil Bey'in makam ve icra anlayışını analiz ederek, ileri teknik, üslup ve tavrı üzerine ciddi ve kapsamlı araştırmalar yaptı. Dünyanın en önde gelen ud sanatçıları arasında gösterilen Bitmez, Şerif Muhiddin Targan'ın virtüozitesi, udî Nevres Bey, Yorgo Bacanos ve Cinuçen Tanrıkorur gibi büyük ustaların ud icralarını, tarzlarını ve teknik özelliklerini inceleyerek, temelde geleneksel ve klasik öğelere bağlı üslup ve tavırla kendine has ileri bir icra tekniği geliştirdi. Ud'dan çıkardığı parlak, net ses ve ileri tekniği usta icracı ve dinleyenler tarafından önemle vurgulanan en belirgin özelliklerindendir.  Müzikoloji alanında geniş araştırma-inceleme ve çalışmalar yapmakta olan Bitmez'in Türk müziğinin çeşitli formlarında bestelenmiş çok sayıda saz ve sözlü eserleri mevcuttur.

Sanatçı Almanya, İtalya, Sicilya, Sardunya Adası, Venedik, Hollanda, Fransa, Fas, Tunus, İngiltere, Cezayir, Lübnan, İsrail, Brezilya, Amerika, Belçika, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Sudan, Rusya ve Avusturya’da uluslararası müzik festivalleri kapsamında sayısız önemli projeye katılmış, aralarında İhsan Özgen, Lawrence “Butch” Morris, Kudsi Erguner, Fransız Yaylı Sazlar Orkestrası, Shlomo Mintz, Cihat Aşkın, Yair Dalal ve Erkan Oğur’un yer aldığı pek çok ünlü müzisyenle konserler vermiştir. 

Mehmet Bitmez, yurt dışındaki üniversite ve müzik enstitülerinde, akademik çerçeveli toplantı ve organizasyonlarda Türk müziği ve ud üzerine konferans, seminer ve dersler vermiş, atölye çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Halen İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi ve BİSED (Bilimsel ve Sanatsal Etkinlikleri Düzenleme Kurulu) Başkanı olarak görevini sürdüren Bitmez, ud icracılığının yanında, eski bir Türk çalgısı olan lavtayı ileri seviyede ve yardımcı olarak da tanbur çalmaktadır.

Bu yazı toplam 12990 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler