DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar
Euro
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana sayfaya Dön // Röportaj
OSMAN GÜZELGÖZ "BÖLGEDE SAĞLIK'IN BAŞKENTİ OLUYORUZ"
30 Haziran 2010 Çarşamba Saat 21:53
BÖLGEDE SAĞLIK'IN BAŞKENTİ OLUYORUZ

BÖLGEDE SAĞLIK'IN BAŞKENTİ OLUYORUZ

Kaynak: Şanlıurfa Sembol Gazetesi


Gazetemiz muhabirlerinden Ahmet Sağır haftanın periyodik aralıklarıyla sürdürmüş olduğu röportajına bu hafta hemşehrimiz olan Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı Sn. Osman Güzelgöz ile gerçekleştirdi. Yoğun nüfusa sahip kentimizdeki Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin yetersizliğini iletip ilimizdeki Sağlık yatırımları konusunda bilgiler aldık. Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı ve İletişim Koordinatörü gazeteci-yazar hemşehrimiz Osman Güzelgöz sorularımızı içtenlikle cevaplandırdı…


  Ahmet Sağır: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Osman Güzelgöz Kimdir?


 Osman Güzelgöz: Şanlıurfa kültür, folklor ve musikisinin en önemli kaynak kişilerinden ve ustalarından birisi olan merhum Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ün oğlu olarak; 1958 yılında Şanlıurfa’nın Eyyubiye Mahallesi’nde doğdum. Yavuz Selim İlkokulu, Gazi Ortaokulu ve Şanlıurfa Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrenim gördüm. Lise yıllarında ve sonrasında PTT Bakım Müdürlüğü, Toprak - Su Müdürlüğü ve Toprak Tarım Reformu Bölge Müdürlükleri bünyesinde çeşitli görevlerde bulundum. 1978 yılında Değerli Hocam Kemal Kapaklı’nın daveti ile gazeteciliğe başladım. 1980 Yılında Maliye Teşkilatı’na girdim. Memurluğum sırasında da muhabirliğe devam ettim. 1990 yılında istifa ederek yeniden fiili gazeteciliğe döndüm. 35 yılı aşan gazetecilik ve yazarlık yaşamımda; Şanlıurfa’daki mahalli gazetelerin birçoğunda muhabirlik, yazarlık ve yöneticilik yaptım. Akçakale Birlik ve Şanlıurfa Zaman isimleri ile gazeteler çıkardım. Yerel TV ve radyolarda yorumcu ve araştırmacı kimliğimle çeşitli programlar gerçekleştirdim. 1986 yılında; Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli gibi dönemin liderleri ile yaptığım röportajlar ulusal basında da yayımlandı. 1990 Yılında Zaman Gazetesi GAP Bölge Temsilciliğine başladım. 1994 yılında gazetenin İstanbul merkezinde İstihbarat Şefi olarak görevlendirildim. Cihan Haber Ajansında çeşitli görevler üstlendim. Feza Gazetecilik Grubunda daha sonra sırasıyla; Haber Müdürü, Yazı İşleri Müdür Yardımcısı, Yazı İşleri Müdürü ve İdari Müdürlük görevlerinde bulundum. Zaman Gazetesi’nde 10 yıl köşe yazarlığı yaptım. Güneydoğu’nun sosyo - kültürel ve sosyo - politik yapısı ve terör sorununun çözümü konusunda çeşitli gazetelerde; yazı, röportaj ve görüşlerim yayınlandı. Ulusal TV’lerde çeşitli programlara katıldım. “Güneydoğu Sorunu ve Çözüm Önerileri” başlığı ile Türkiye’nin birçok il ilçesinde konferanslar verdim. İstanbul’da bulunduğum sırada 8 yıl süre ile Şanlıurfa Dayanışma Derneği’nin Genel Sekreterliği’ni yürüttüm. Şanlıurfa Kültürü ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenledim, gazetelerde yazılar yayımladım  ve televizyonlara programlar hazırladım. Şanlıurfa Folkloru ile ilgili araştırma ve derlemeler yaptım. 2003 yılında Sağlık Bakanlığında Bakanlık Müşaviri olarak İletişim Koordinatörlüğü görevine başladım. 2009 yılı sonunda Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü'nü bitirdim. 2010 yılı Şubat ayında Sağlık Bakanlığı Daire Başkanlığına atandım. Halen Bakanlığın İletişim Koordinatörlüğü görevini sürdürmekteyim. İkisi ortak araştırma olmak üzere yayımlanmış 9 kitabım bulunmaktadır.


 Ahmet Sağır: Sn. Güzelgöz, Sağlık bakanlığında önemli kademede bulunuyorsunuz. Bu nedenle kentimizin Sağlık alanındaki sıkıntılarını Bakan Bey’e iletiyor musunuz?


 Osman Güzelgöz: Sn. Sağır, Öncelikle bir hakkı teslim etmek isterim: Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ bütün illerimizin, dolayısıyla da Şanlıurfa’nın sağlık verilerini, sağlık durumunu hepimizden iyi biliyor. Çok titiz bu konuda. Bütün illerin eksiklerinin giderilmesini, yatırımlarını, hastalıkların illerimize göre profillerini, vatandaşımızın durumunu çok yakından takip ediyor. Bu konuda çok yoğun bir mesai harcadığını en yakınında olanlardan birisi olarak en iyi ben biliyorum. Tabii ki biz de şehrimizin, Şanlıurfa’mızın durumunu yakından takip ediyoruz. Elimizden geldiği kadar eksiklerimizin giderilmesi için çaba harcıyoruz. Sayın Bakanımızla da zaman zaman Şanlıurfa’yı her anlamda konuşuyor ve değerlendiriyoruz.Ahmet Sağır: Sn. Güzelgöz, Sağlık Bakanımız Sn. Recep Akdağ’dan Şanlıurfa’ya 400 Yataklı Çocuk ve Doğum Hastanesi yapılacağı müjdesini almıştık. Ancak bu konuda herhangi bir somut gelişme sağlanmadı. Açıklar mısınız?


Osman Güzelgöz: Şanlıurfa Türkiye’nin en fazla çocuk nüfusuna ve doğurganlık hızına sahip illerinin başında geliyor. Bu bakımdan şehrimizin modern bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine ihtiyacı var. 2007 yılında bu hastanenin yapılması karara bağlandı. Ancak yer tespiti ve uygun bir arsa bulunması hususunda bazı gecikmeler yaşandı. Bu mahallinde, yani bizim Urfa’da halletmemiz gereken bir konu idi. Şu anda bu sorun çözümlenmek üzere. Çok yakın bir zamanda bu hastanenin yapımına başlanacağını ümit ediyorum.


Ahmet Sağır: Birçok ilden büyük olduğu iddia edilen Karaköprü Beldemizde herhangi bir Sağlık tesisi bulunmuyor. Belde de Kampus Hastane projesi var mı?


Osman Güzelgöz: Şu anda Şanlıurfa için genel bir sağlık kampusu projemiz var. 1.050 (bin elli) yataklı olacak bu sağlık kampusu. İçerisinde 400 yataklı modern bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi de bulunacak. Bu bakımdan Karaköprü için herhangi bir kampus hastane planlaması yok. Buna gerek de yok aslında. Zaten Şanlıurfa Eğitim Araştırma Hastanesi Karaköprü’de sayılır. Mesafe çok yakın. Bakanlık planlamalarını il bazında yapıyor. Şu anda da Şanlıurfa’nın en önemli ihtiyacı modern bir Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi. Bu da, genel sağlık kampusu içerisinde çözümleniyor. Bu arada Harran Üniversitesi yerleşkesindeki 600 Yataklı Eğitim Araştırma Hastanesi de yakın zamanda tamamlanacak. Böylece Şanlıurfa çok önemli bir sağlık merkezi haline gelecek. Balıklıgöl Hastanemiz, Eğitim Araştırma Hastanemiz, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemiz, Üniversite Hastanemiz, Siverek ve Viranşehir’de başlanan 200 yataklı yeni hastanelerimiz, özel hastanelerimizle çok önemli bir yatak kapasitesine ulaşmış olacağız.


Ahmet Sağır: Sn. Güzelgöz, Sağlık Bakanlığı 112 Acil sistemi ile adeta çağ atlattı Türkiye’ye. Bu sistem içersinde yer alan helikopter ambulanslar neden Şanlıurfa’da bulunmuyor?


Osman Güzelgöz: Sn. Sağır, Ambulans helikopter uygulaması Türkiye için adeta bir devrimdir. Bir zamanlar Avrupa ülkelerine özendiğimiz hususlardan birisi bu idi biliyorsunuz. Türkiye artık sağlık alanında birçok Dünya ve Avrupa ülkesinin de önüne geçiyor. Türkiye’ye ilk etapta 17 ambulans helikopter geldi ve hizmete başladı. Bu helikopterler 15 ilimizde konuşlandırılmış durumda. Bu illerin seçimi hava şartları, güvenlik koridorları, uçuş mesafeleri, bölgesel özellikler gibi çeşitli kriterlere göre belirlendi. Bizim bölgemizde de Diyarbakır seçildi. Diyarbakır’da bulunan ambulans helikopterimizle Şanlıurfa’nın ilçelerinden, köylerinden hatta merkezinden de birçok hastamız alınarak yönlendirildikleri hastanelere ulaştırıldı. Önemli olan helikopterlerin konuşlandırıldığı iller değil, verdikleri hizmetlerdir. Şanlıurfa’da bu hizmetten en iyi bir biçimde yararlanmaktadır.Ahmet Sağır: Sn. Güzelgöz, Gaziantep – Şanlıurfa otoban çevresi ve GAP Hava alanı civarında neden 112 Acil İstasyon bulunmuyor. Olası bir vaka durumunda sorumlusu kim olacak?


Osman Güzelgöz: Sn. Sağır, Türkiye şu anda 112 Acil hizmetlerin sunumu ile ilgili çok çağdaş normlarda hizmet veriyor. Bütün vakalara 10 dakikanın altında ulaşma oranımız % 90’ların üzerinde. Şanlıurfa’da da 112 acil sağlık hizmetleri bu normlara yakın bir düzeyde veriliyor. Karaköprü ve 11 Nisan beldelerimizde 112 istasyonlarımız var. Hilvan’daki istasyonumuzdan da gerektiğinde yararlanılıyor. Ayrıca yine Hilvan civarına bir A Tipi istasyonumuz olacak. Bütün vakalara çok dikkatli bir koordinasyonla müdahale ediliyor ve ulaşılıyor. Çok iyi çalışan bu sisteme herkesin güvenmesi gerekiyor.Ahmet Sağır: İnşaatı ağır aksak devam eden Harran Üniversitesi Osman Bey Kampusun’deki 600 Yataklı Tıp Fakültesi Hastanesinin biran önce hizmete açılması için neden ödenek tahsis edilmiyor?


Osman Güzelgöz: Bu konuyu Sayın Rektörümüz bu dönemde çok yakından takip ediyor. Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Valiliğimiz, Belediyemiz, Medyamızla birlikte hepimizin elbirliği ile bu konuyu takip etmemiz gerekir. Bu konunun biraz daha hızlanacağını bekliyorum ve umuyorum. Aldığım bilgilere göre üniversite hastane binasının tamamlanması ile ilgili yeni ihale yapılıyor şu anda. Hastane 2012 sonu veya engeç 2013 yılı başlarında hizmete açılacak.


Ahmet Sağır: Sn. Güzelgöz, Siz aynı zamanda bir kültür adamı yazar ve şairsiniz. Bu yönlerinize paralel olarak Şanlıurfa ile ilgili nelerle ilgileniyorsunuz? Şanlıurfa’yı kültür yönü ile nasıl değerlendiriyorsunuz?


Osman Güzelgöz: Zaten Şanlıurfa demek kültür demek. Dünyanın en önemli merkezlerinden birisi Şanlıurfa. Medeniyetler, uygarlıklar yurdu Şanlıurfa. Kültür değerlerinin tümünü, folkloru, müziği, tarihi, mimariyi, sosyal çeşitliliği, dinleri, çeşitli inanç ve gelenekleri bir arada bulabiliyorsunuz Şanlıurfa’da. Çok önemli kültür insanları, yazarlar, şairler, edipler, bilim adamları, ilim adamları, üstatlar yetiştirmiş bizim memleketimiz. Biz de onların ayak izlerini ve ışıklarını izleyerek yürümeye gayret ediyoruz. Şanlıurfa bütün bu zenginliklerini yeteri kadar değerlendiremeyen bir il bana göre. Potansiyelimiz, kaynağımız, imkânlarımız çok zengin ama biz yeteri kadar çalışkan ve üretken değiliz. Bu konuya çok kafa yormamız ve Şanlıurfa’yı hak etmek için bu konuda çok gayret göstermemiz gerekir. Biz şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bu gayretlerin tümünün içinde olacağız ve elimizden gelenin de ötesinde sürdüreceğiz ilgimizi.


Ahmet Sağır: Son olarak Şanlıurfalı hemşerilerimize, okuyucularımıza özel bir mesajınız varsa onu almak istiyoruz.


Osman Güzelgöz: Tabii ki.. Bana bu fırsatı verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Şanlıurfa hasbi bir şehirdir. Bir gönül ve ruh şehridir. Hesapsız kitapsız dostlukların ve mücadelelerin şehridir. Burada yaşayan, çalışan, nefes alan herkes de Şanlıurfa ile ilgili hasbi, hesapsız, çıkar beklentisi olmadan gayret etmek durumundadır. Ben Babam Merhum Tenekeci Mahmut Güzelgöz’den aldığım emanetin hakkını vermeye, memleketim için her şeyimi vermeye çalışıyorum. Bu bizim borcumuz, görevimiz ve sorumluluğumuz aynı zamanda. Hiç kimsenin Şanlıurfa’dan bir alacağı yoktur ama memleketimizin hepimizden alacakları, beklentileri vardır. Herkes elini taşın altına koymalı ve bu beklentileri karşılamalıdır. Şanlıurfa’nın geleceği bu mantıkla şekillenebilir ve memleketimiz hak ettiği yere bu bakış açısı ile gelebilir. Bu vesile ile Şanlıurfa’da yaşayan herkese sevgilerimi, saygılarımı iletiyorum. Şanlıurfalı olmakla iftihar ediyorum. Herkeste Şanlıurfalı olmakla iftihar etmeli ama bunun gereğini de yerine getirmelidir.

Bu yazı toplam 14125 defa okundu.
Abdulkadir ALGIN
Gururumuz
Osman kardeşimiz, Urfa için hizmette maazeret tanımayan birisi. Genç kuşağın en çalışkan ve verimli şahsiyeti. Urfa adına kendisinden gerçek manada hizmetlerin devamını bekiyorur. Urfa adına önemli bir kişi olduğuna da inaniyoruz.
12 Ağustos 2010 Perşembe Saat 09:55
Şu An Sitede
Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler