A.Cihat Kürkçüoğlu
Aşık Sefai
İbrahim Tezölmez
Lavinya'ya Nazire
Selahattin E.Güler
Orfeus Mozaikleri
DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar 1.9453 1.9488
Euro 2.5707 2.5707
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GENEL BiLGi KÖŞESi » abuzerakbiyik » Televizyon ve Radyo Programları
10 Ağustos 2009 Pazartesi Saat 01:19

TELEVİZYON VE RADYO PROGRAMLARI          

          TRT-1. ve TRT-2, TRT-İNT, GAP televizyonu, TGRT, Samanyolu, Show TV gibi televizyon kanalları için Şanlıurfa’da hazırlanan “Sıra gecesi”, “Halk oyunlarımız”” Çocuk oyunları” gibi konularda birçok programa konuşmacı olarak katılarak Şanlıurfa folkloru hakkında bilgiler verdi.

         Diyarbakır radyosu “Yöremizden” ve “Adım adım” yöremiz programlarında “Gap ve Şanlıurfa”, “11 Nisan Kurtuluş günü” “Tenekeci Mahmut'u anma”, “Sıra gecesi” “Şanlıurfa türküleri ve hikayeleri”, “Şanlıurfa halk oyunları ve hikayeleri” gibi birçok programa kaynak kişi olarak katıldı. Diyarbakır Radyosunun birçok programlarına katılarak Şanlıurfa folkloruyla ilgili bilgiler  verdi.

          Şanlıurfa’da yayın yapan  Şanlıurfa televizyonu’na, Şanlıurfalı kaynak kişiler ve sanatçılarla sohbet ve müzik örneklerinin verildiği “Gönül telimizi titretenler” adlı 30 program yaptı, yine Türkülere konu olan Urfalı Nezif’in hayatı”, “Kurtuluşumuz ve Kurtuluş Kahramanlarımız” adlı Şanlıurfa kurtuluş tarihi ile ilgili belgesel programlar hazırladı.

         Mahalli olarak yayınlanan Mega radyosuna Kaynak kişilerle görüşerek Şanlıurfa folklorunu tanıttığı""Şanlıurfa folklorundan bir demet"ve Şanlıurfalı şairlerle sohbet edip şiirlerini tanıttığı şiir programlarını hazırladı.Yine mahalli olarak yayınlanan GAP FM radyosunda Şanlıurfa folkloru ile ilgili programlar hazırladı.

 

A- Katıldığı Ulusal ve Yerel Televizyon programları 

        01-1983 yılında  TRT-1 Ankara televizyonundan Yönetmen Ömer Faruk Yılmaz'ın “İl İl Türkiye” adlı  Halıcı Bakırın evinde çektiği Sıra Gecesi programı

02-1984 yılında TRT-1 için Zincirli Sokaktaki Helvacı Mahmut'un evinde Çekilen Geleneksel “sıra gecesi” programı

03-1986 Yılında TRT-1 için çekilen  Hacı Ekber Köyünden çekilen Halk Oyunları ve müzik prgramı

04-1991 Kasım ayında, yönetmen Ali Bozkurt tarafından TRT için çekilen “Bizim Eller” programı

05-1992 yılında TRT için yönetmen Mustafa Demirci tarafından geleneksel “Sıra Gecesi” prgramı

 06- 1992 Yılında TRT GAP televizyonunda Canlı Olarak yayınlan “Gide Gide Gap” Programı     

1992 Yılında TRT için Yönetmenliğini İsa Okudan, Program Sorumlulugunu Mustafa Demirci’inin, Sunuculuğunu da Gölden Özden’in yaptığı ve Ankara’da çekilen “Gide Gide Gap” programına Şanlıurfa Valisi Ziyaettin Akbulut katılarak Şanlıurfa hakkında bilgiler verdi., Folklor araştırmacısı olarak programa katılan Abuzer Akbıyık Urfa müzik kültürü, gelenekler ve sıra geceleri hakkında biler verdi. Programda Ses Sanatçısı Mehmet Delioğlu’da türkü ve hoyrat okudu. Programda  Selami Yıldız’ın ekip başı olduğu Halk oyunları ekibinin gösterileri yer aldı.    

07-1992 TRT için Çekilen Halepli Bahçede çekilen Halk oyunlarını tanıtım programı   

Bu programda Abuzer Akbıyık Şanlıurfa halk oyunlarını tanıtan bir konuşma yaptı. Cemal Akbaş’ın ekip başı yaptığı ŞURHOY Halk oyunları ekibi de  Gemi, Girani, Çeçen Kızı ve Abravi oyunlarını oynadı.

08-1993 Yılında Yapımcılığını Ömer Faruk Yılmaz Yönetmenliğini Mustafa Nadir Onayın yaptığı  “Sıra Gecesi” programı

09-1993 Yılında TRTGAP Televizyonu Şanlıurfa’ Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen “Müzik Eğlence” program

Düzenlene programa Ali Akagün Sıra Gecesi ekibi  katıldı ve Şanlıurfa’dan türkü ve hoyratlar söylendi. [1] Ekrem Tamer’in sunduğu ve yönetmenliğini Mustafa Demirci yaptı. Prgrama çok sayıda izleyici ile birlikte Şanlıurfa Valisi Ziyettin Akbulut, Belediye Başkanı Uğur Esat Ağgöl de katıldı. Programda Folklor Araştırmacısı Abuzer Akbıyık “GAP’ın gelişi ile birlikte Şanlıurfa kültüründe ne gibi değişikliklere uğruyor” konusunda bir konuşma yaptı. Spiker Ekrem Tamer tarafından Abuzer Akbıyık’ın “Halay “ isimli şiiri okundu. Programa ses sanatçıları Emine Akmeşe, Hilmi Şahballı, ve Mustafa Sağyaşar ile Mehmet Çoban’ın ekip başı olduğu Gençlik Merkezi Halk oyunları ekibi de katıldı. 

10-1994 Yılında Yönetmen Mustafa Demirci TRT için Halepli bahçede bir “Sıra Gecesi”  programı

11-1994 Yılında TRTGAP “Başım Üstüne” programı

23.12.1994 tarihinde TRTGAP Televizyonunun Diyarbakır’dan canlı olarak yayınlanan, Program yönetmeliğini Saim Çeliker, Teknik Yönetmenliği Ahmet Çınar ve Yapım Yardımcılığını Feridun Ünal’ yaptığı  “Başım Üstüne”  programına Şanlıurfa’dan Forlklro Araştırmacısı Abuzer Akbıyık, Ses ve saz sanatçıları  Mehmet nacak ve Naci Yoluk katıldı. Progamda Abuzer Akbıyık “Şanlıurfa’da Sıra geceleri, müzik geleneği” konularında konuşma yaptı, Mehmet Nacak ve Naci Yoluk’da sıra gecelerindeki müzik meclislerinde  icra edilen türkü ve gazellerden örnekler okudular.   

12-1994 yılı Kasım ayında yönetmen Aslan Küçükyıldız'ın TRT adına çektiği geleneksel Sıra gecesinin tanıtıldığı “Asya’dan Esintiler”  belgesel programı 

13-1996 yılında TRT için Edip Ören'in çektiği "Küçük Boyut" program

14-1997 Yılında TGRT İstanbul stüdyosunda çekilen İzzet Altınmeşe'nin hazırlayıp sunduğu  “İzzet-i İkram” Programı

15-1997 yılında Samanyolu Televizyonunda Engin Noyan’ın hazırlayıp sunduğu “Kapılar ve Köprüler” Programı

16-1997 Yılında Show TV için çekilen “40. Dakika” Programı

17-1999 yılbaşı gecesi İzzet Altınmeşe tarafından TGRT Televizyonu için  Şanlıurfa’da çekilen “İzzet-i İkram” programı

18-2000 Yılında Yönetmen Sadık Yalsızuçanın çektiği  “Urfa’da Zaman” belgesel programı

19-2000 Yılında ŞRT için çekilen "4. Boyut" programı

20-2003 yılında  Sıra Gecesi yönetmen Lütfü Özaslan tarafından TRT İstanbul Televizyonu için çektiği “Usta Çırak” belgesel

21-2004 yılında TRT için çekilen "Hayat Akarken" Programı

22-2004 yılında CNNTurk televizyonunda yayınlanan M.Ali Birant'ın “Manşet” programı  

23-2005 Yılında TRTİNT için çekilen “Urfalı Robin Hood Nezif" belgesel filmi

24-2005 Yılında ŞRT de yayınlanan Bekir Şirinoğlu’nun “Attar Pazarı” programı

25-2005 Yılında TRTİNT için Yönetmen Edip Ören'in çektiği “Merhaba Dünya” adlı program 

26-2005 Yılında TRT-1 için Coşkun Aral'ın El-Ruha otelinde çektiği “Haberci” programı

27-2005 TRT-3 için Siverek’te çekilen “Yedi Renk” Programı  

28-2006 Yılında GTV’de yayınlanan Objectif Ajansın hazırladığı ve Said Koyuncu’nun sunduğu “Hayatin İçinden” programı

 

B-Hazırlayıp sunduğu televizyon programları

Abuzer Akbıyık'ın 1986 yılından itibaren kendi arşivi için 1993 yılından itibaren de Türkiye’nin ilk yerel kanalı olan Şanlıurfa Televizyonu için kaynak kişi, bestekar, gazelhan ve ses sanatçılarıyla ilgili birçok programlar hazırlamıştır. Hazırladığı bu müzikli sohbet programları "Gönül Telimizi Titretenler"  adı ile yayınlanmıştır. Yine Televizyon için Şanlıurfa kuruluş tarihi ve Ahmet Meçsi ve  üzerine Türküler yakılan Urfalı Nezif ile ilgili belgesel hazırlamıştır.  

01-Kaynak Kişi Gazelhan Tenekeci Mahmut-(Çekim Tarihi 1986, Yayın Tarihi: 1993)

02-Gazelhan Kazancı Bedih  Yoluk-Çekim Tarihi 1986, Yayın Tarihi 1993)

03-Ses ve saz sanatçısı Av.Doğan Güllüoğlu-1993

04-Ses ve Saz sanatçısı Mehmet  Delioğlu-1993

05-Ses Sanatçısı Halil Çuhadaroğlu-1993

06-Ses Sanatçısı Halil Yıldırım-1993

07-Ses sanatçısı Mahmut Yıldırım-1993

08-Saz sanatçısı Akif Çekirge-1993

09-Saz ve ses sanatçısı Bakır Karadağlı-1993

10-Ses ve saz sanatçısı Mustafa Karadağlı-1993

11-Ses sanatçısı Mustafa Şahin-1993

12-Gazelhan Cülhe Hafız-1993

13- Ses ve saz sanatçısı Mustafa Savaş-1993

14-Ses sanatçısı İsmail Akağün-1993

15-Sese sanatçısı Cevdet işçi-1993

16-Ses sanatçısı Mehmet Gözoğlu-1993

17-Kaynak kişi Dede Dündar-1993

18-Attar İsa ve oğlu Halil Demirkol

19-Reşat Şelli ile Urfa kurtuluşu üstüne -1993

20-Urfalı Nezif -Belgesel-1993

21-Urfalı gazi Ahmet Mesçi-Belgesel-1993

22-Mukim Tahir'in hayatı (Anlatan İsmail Mukim)-1993

23-Gazelhan Naci Yoluk-1993

24-Bestekar Bedir Çağlayan-1993

25-Bestekar Abdülkadir Alğın -1993

26-Ses Sanatçısı Aziz Yıldız-1993

27-Mehmet Görgün ve arkadaşları saz heyeti-1993

28-Ses sanatçısı Sait Emektar-1993

29-Tülmen köyünden  Şevket Rastgeldi – Aziz Aydoğdu 2004

30-Ses sanatçısı Bekir İnci-1993

31-Gazelhan Yusuf Bilgin-1996

32-Kazancı Bedih Yoluk- 1995

33-Kaynak kişi-şair  Ahmet  Hoşgöz-1996

34-Ses Sanatçısı Ahmet Cankat-1996

35-Gazelhan Şair Abdülkadir Rızvanoğu 20.05.200

36-Aşık Celali (Veli Göncü)-2004

37-Kaynak kişi Abdurrahman Savaşan-2004

38-Şair M.Hulusi Öcal-2005

39-Şair Zeki Coşkun-2005

40-Gazelhan Abdülcebbar Demirkan-2004

41-Kaynak Kişi Ahmet Alaybeyi-2005

42-Saz  sanatçısı Miktat Toprak -2005

43-Aşık Sefai (Mehmet Acet)-2005

44-Aşık Veli Dayı, Doksanda On, Aşık Sefai-2005

45-Akif Hoca (Baybostancı), Hafız Mustafa Yeşildağ (2 program)-2006

46-Ses Sanatçısı Urfalı İbrahim Damdam-2006

47-Ses Sanatçısı Çetin Özdemir-2006

48-Gazelhan ve Bestekar Bedirhan Kırmızı (2 Program)-12.03.2006

 

C-Hazırlayıp Sunduğu Radyo Programları 

Abuzer Akbıyık’ın hazırladığı “Şanlıurfa Folklorundan Bir Demet” adı folklor ile ilgili çeşitli konulardaki sohbetlerden oluşan programlar Şanlıurfa’da “Meğa Radyo”da yayınlanmıştır.

Arşiv no   Konuk                          Konu                                                                            Tarih

01-İsmail Duran     Mukim Tahir’in hayatı ve eserleri    12.03.1995

02-Yusuf Ocakoğlu  Mukim Tahir’in Hayatı-Ömer türküsünün hikayesi 19.03.2005

03-Halil Sezgin  Tenekeci Mahmut Güzelgöz Hayatı  26.03.1995

04-Bestekar Abdülkadir Ağlın  Hayatı ve Eserleri       01.04.1995

05-Mustafa Savaş Hayatı ve Eserleri   16.04.1995

06-Mehmet Delioğlu  İzzet Delioğlu(Demir İzzet) Hayatı   30.04.1995

07-Cemal Akbaş Şanlıurfa Halk Oyunları      14.05.1995

08-Mehmet Argana-Bakır Keçelioğlu Dörtlü Oyun ve Nene Mehmet’in hayatı  18.05.1995

09-Mehmet Gözoğlu     Hayatı ve Türkü Hikayeleri   11.06.1995

11-Halil Binbaşıoğlu   Harran Yöresi Düğün Adetleri  09.07.1995

13-Halil Binbaşıoğlu    Acı Kahve Geleneği  09.07.1995

15-Mehmet Çağlayan Dini Şahsiyetler-Menkıbeler   02.04.1995

16-Ali Toprak  (Sokak Çocuğu Ali ) Hayatı ve Eserleri 27.08.1995

 

Abuzer Akbıyık’ın hazırladığı “Bizim eller ve Dost Kahvesi” adı Şanlıurfa Müzik kültürü ile ilgili  ile ilgili sohbetlerden oluşan programlar Şanlıurfa’da “GAP FM Radyo”da yayınlanmıştır.

Arşiv no               Konuk   ve Konu              Tarih    

01-Dost Kahvesi-Halil Binbaşıoğlu-İhsan Güneş ve Ahin Güneş sohbet ve müzik

02-Dost Kahvesi-Mehmet Çağlayan Çüiğköfte nin malzemesi yapılışı

03-Dost Kahvesi-Mehmet Çağlayan-Salih İlhan   24.06.1995

04-Dost Kahvesi-Mehmet Bıçakçı-Şair Abo     09.07.1995

05-Bizim Eller -Gazelhan Kazancı Bedih Yoluk’un Hayatı ve okuduğu gazellerinden örnekler (2 Bölüm)



[1] Bu programın kaydı Abuzer Akbıyık arşivinde bulunmaktadır.

Şu An Sitede
24 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler